A homokkalózok megjelenése is jelzi a globális homokhiányt
Homokot vinni a sivatagba olyan, mint vizet önteni az óceánba: értelmetlen – gondolhatnánk. Pedig az Egyesült Arab Emirátusok – egy jórészt sivatagos ország – éppen ezt teszi mint a világ egyik legfontosabb homokimportőre.
Hiába van tele ugyanis a sivatag homokkal, az nem alkalmas építkezésre. A megfelelő homok viszont lassan globális hiánycikké válik, a fogyatkozó kínálat és a növekvő kereslet pedig fenntarthatatlan és ökológiai katasztrófával fenyegető, önsorsrontó praktikákra sarkallja a világ megannyi országát.
Sokan hasonlítják manapság a homokot a kőolajhoz – mégpedig joggal. A két nyersanyag ugyanis sok tulajdonságában hasonlít egymáshoz, és ezek sajnos mind kedvezőtlenek ránk, illetve bolygónkra nézve. Mindkettő létrejöttéhez geológiai léptékben is rengeteg idő szükséges, és egyiket sem tudjuk mesterséges eszközökkel megújítani, használat után visszaalakítani eredeti formájába (bár az újrahasznosítás lehetséges) – olvasható a New Scientistben. De a hasonlóságok itt még nem érnek véget.
Mindkettő kitermelése súlyos környezeti ártalmakkal jár, és mindkettő készletei kifogyóban vannak, pedig jelen tudásunk szerint a homok és a kőolaj is elengedhetetlenül szükséges megannyi iparág fennmaradásához.
Természetesen ezek homokéhsége eltörpül az építőipar mellett, hiszen a világ homokkitermelésének hetven százaléka a beton előállítására megy el. (Itt felkaphatják olvasóink a fejüket, mondván, a betonban nem homok, hanem sóder van. Ugyanakkor a két nyersanyag alapvetően azonos, azzal a különbséggel, hogy a sóderben a 0,06–2 milliméteres szemcsemérettel definiált homokfrakció mellett nagyobb kavicsok is vannak.)
Első hallásra az elfogyó homokról szóló hírek szöges ellentétben állnak azzal, hogy más hírek viszont évtizedek óta az elsivatagosodás veszélyeire figyelmeztetnek. A sivatagok terjedésével nemhogy fogyna, hanem éppen gyarapodik a világ homokállománya. Hogy is van ez? „A betonkészítés szempontjából elsőrendű fontosságú a homok felületi érdessége és szemcsemérete. A sivatagi homok ehhez túl apró szemű, sima felületű, és sok esetben nemkívánatos ásványi szennyeződéseket tartalmaz. Emellett az agyagtartalmú homokok ugyancsak alkalmatlanok a betongyártásra, mert a szemcsék felületén lévő agyag rontja a cementkötés minőségét – mondta az mta.hu-nak Török Ákos egyetemi tanár, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Geotechnika és Mérnökgeológia Tanszékének vezetője, a Magyar Tudományos Akadémia Földtani Tudományos Bizottságának elnöke. – A sivatagi homok vas-oxidos bevonata ugyancsak hátrányos a betonkészítés szempontjából, hiszen hajlamossá teszi a korrózióra.”
Az építkezési szempontból legjobb homokot a tengerparton, folyómedrekben, illetve homokbányák mélyén találjuk. Ennek mennyisége azonban korántsem olyan határtalan, mint a sivatagok végeláthatatlan dűnéi. Pedig alig felmérhető, hogy milyen mennyiségben van rá szükségünk. Az emberiség évente 47–59 milliárd tonnányi kőzetet használ fel ipari célra, olvasható az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) számára a homokkrízisről készített jelentésben. Ebből 2010-ben a Journal of Industrial Ecology szaklapban publikált tanulmány szerint 11 milliárd tonnányi homokot és ugyanennyi kavicsot betongyártásra fordítottunk. Csak a Dubaj partjai mentén épített mesterséges Pálmasziget létrehozásához 94 millió köbméter homokot szórtak a tengerbe (egy köbméter tömege nagyjából másfél tonna). Török Ákos és munkatársai a Londoni Geológiai Társaság kiadásában megjelent kötetben közölt tanulmányukban kimutatták, hogy a világszerte kitermelt kőzetek összértéke mintegy 886 milliárd dollárra tehető. Ez még viszonylag csekélynek tekinthető (tonnánként nagyjából 17 dollárnak felel meg), ugyanakkor a jövőben egészen biztosan drágulni fog a kőolajhoz hasonlóan.
hírek innen, onnan
Meglepő lépésre szánta el magát Britney Spears: 200 millió dollárért végleg eladta dalait
Meglepő üzleti döntést hozott Britney Spears: az énekesnő eladta teljes zenei katalógusának jogait. Az üzlet hátteréről egyelőre sem...
Polymarket: megugrott az esélye, hogy Kapitány István lesz a következő miniszterelnök
A blokkláncalapú előrejelzési piacon kötött fogadások szerint Magyar Péter a legnagyobb esélyes a miniszterelnöki székre.
Mindenkit meghökkentett Kiara Lord: "Csak egymás szájában akarok lenni"
Nem fogta vissza magát a felnőttfilmes.
Fotókon az első Gundel Bál: teltházzal indult útjára a Gundel Palota új hagyománya
Az első Gundel Bál nemcsak teltházas volt, hanem egy új, élő hagyomány ígéretét is magával hozta.
„Nyolc óra munka, nyolc óra szórakozás, majd nyolc óra pihenés az onkológián” – dalt írt a gödi Samsungról a Carson Coma
Fekete Giorgio előadásában egy két és fél perces remekmű született.
Űrkutatási platformot épít Magyarország: íme, a főszereplők
Az Óbudai Egyetem kezdeményezésével indult az összefogás.
Hajvágás mellett mást is lehetett intézni egy kiskőrösi fodrásznál, azonnal bezáratták a szalont a hatóságok
Egy 31 éves kiskőrösi férfit vettek őrizetbe a rendőrök, aki a gyanú szerint január óta az otthonában és a fodrászszalonjában is...
Ráeresztették a mesterséges intelligenciát a Radnai Márk-szobára, őrületes dolgok derültek ki
Érdekes fordulatot vett a hazai politikai élet.
LeBron James feldühödött, ráadásul a rekordja is megszakadt
A 41 éves NBA-legendát egyre könnyebb kihozni a sodrából a pályafutása vége felé.
Ha ilyet vettél, ne használd! Áramütésveszélyes töltőkre hívja fel a figyelmet az NKFH
Áramütésveszélyes USB-akkumulátortöltők lepték el a piacot!
A bajor miniszterelnök 27 éves lányára vetett szemet a 70 éves, házasságban élő Google-milliárdos
Állítólag sokkal több van közöttük, mint barátság.
Modern autó helyett inkább jár egy öreg Kacsával
Eredetileg csak hobbiautónak szánták, de 15 évvel később a kis Citroën főszereplő lett: teljesen átírta a mindennapjaikat.
Sport
Liu Shaoang a bukás után sokatmondó üzenetet küldött, a kínaiak nyomozni kezdtek + videó
Kínának még nincs aranyérme a milánói–cortinai téli olimpián, csupán egy ezüstje és egy bronza, s a 14. helyen áll az éremtáblán.
Liu Shaoang kiakadt, ezért rázta a fejét dühösen, nagyon megjárta az olimpiai döntőben
A milánói–cortinai téli olimpián rövid pályás gyorskorcsolyában kiosztották az első érmeket, a 2000 méteres vegyes váltót Olaszország nyerte.
Liverpoolban most Tóth Alex a hős, az új igazolás Robbie Keane PL-bravúrját másolta
A magyar középpályás először volt kezdő a Premier League-ben, Angliában róla is írnak.
A téli olimpia 10 legcsinosabb versenyzője
Mikor mutatnánk gyönyörű téli sportolókat, ha nem a téli olimpia ideje alatt? Megmutatjuk, hogy szerintünk kik az olimpia legcsinosabb atlétái.
Szerelmi dráma élő adásban, könnyek között vallotta be a sílövő, hogy megcsalta a barátnőjét
A bronzérem már megvan, a hölgy keze még nincs…
A Liverpool ma olyasmire készül, amire eddig egy PL-csapat sem volt képes az idényben
Egyre nagyobb bajba kerül a Premier League-ben a címvédő, amely szégyenszemre nem áll BL-indulást érő helyen.
Belátták, mekkora sztár: Szoboszlai brutális kártyát kapott az EA Sports FC-ben
Egyre közelebb kerül a „Gullit Gang”-hez, a távoli lövőerejére hihetetlen számot kapott.
Olimpiai kilátástalanság Milánóban, 283 ezer forintért
Az első élmény mindig meghatározó, de ilyet még az ellenségünknek sem kívánunk.
Liu Shaoang egy kérdésre nem akart válaszolni a magyar médiának nyilatkozva
Kína számára hatalmas kudarc, hogy a milánói–cortinai téli olimpián a vegyes váltó döntőjében címvédőként csak a negyedik helyen végzett.
Liu Shaoang: Abszolút csalódás, ha most nem lesz olimpiai érmem
A magyar olimpiai bajnok immár a kínai csapat tagjaként az első lehetőséget nem tudta kihasználni Milánóban.
Milák Kristóf rendszeresen edz, de még nem találta meg az úszásban az élet szépségét
Az egyesülete szeretné, ha a 25 éves sportoló az úszásnak szentelné az életét.
Tóth Alexet először nevezték a kezdőcsapatba, a Bournemouth fordítani tudott a liverpooli éjszakában
A Chelsea kétgólos előnyt szórakozott el.
Bulvár
Óriási fordulat, a gödi Samsung gyárról szóló hírek után iszonyatos bejelentés jött
Nem mindennapi, ami történik Magyarországon.
Botrányos verseny a téli olimpián, a magyaroknak hátat fordító Liu Shaoang újabb kegyelemdöfést adott egykori hazájának
2022-ben döntöttek úgy a Liu testvérek, hogy hátat fordítanak Magyarországnak és kínai színekben folytatják tovább a pályafutásukat. Most olyan kegyelemdöfést adott Liu Shaoang egykori hazájának, amitől a magyar
Nem tudták megmenteni: Győrfi Pál bejelentése mindenkit sokkolt
Egy hétfő hajnali eset megrázta Budapestet és az egész országot: egy férfi, aki maga hívott mentőt rosszulléte miatt, életét vesztette, mire a segítség megérkezett.
Lerántották a leplet a Magyar Péter ellen készülő akcióról, már nyilvános a legfontosabb dolog, tudjuk a választ?
Egy dolgot már tudunk a Magyar Péter ellen készülő akcióról.
Orbán Balázs: Megszületett a döntés Ukrajna csatlakozásáról Magyarország feje fölött
A miniszterelnök politikai igazgatója a Zelenszkij-tervre reagált.
Magyar Péter: Sejtem, hogy olyan felvételt terveznek nyilvánosságra hozni, amelyen az akkori barátnőmmel intim együttlét közben vagyunk
Magyar arról posztolt, róla szólhat a titokzatos oldal, ami nemrég kezdett el terjedni.
Jön a 180 fokos fordulat az Epstein-ügyben? Kulcsfontosságú szereplő törheti meg hamarosan a hallgatást
Kegyelmi döntés fejében hajlandó beszélni Jeffrey Epstein börtönbüntetését töltő egykori barátnője - közölte Ghislaine Maxwell ügyvédje hétfőn, miután a Kongresszus alsóházában a felügyeleti bizottság ál
Leállítja a levélkihordást az állami posta, innentől hiába várják majd a küldeményt
Döntésük oka, hogy a papíralapú levelezés mára gyakorlatilag összeomlott. A világ több postaszolgáltatója is hasonló válsággal küzd, miközben a privatizált szereplők gyakran hatékonyabban működnek, mint az á
Sorra dobálják ki a laminált padlót és parkettát, ez az új őrület sokkal sikeresebb
Pár éve még csarnokokban és garázsokban volt otthon, most viszont egyre több szerb lakásban tűnik fel a nappaliban is. Az ipari padló azért szorítja háttérbe a parkettát, mert modern hatást ad, bírja a mindennapoka
Jön az árvíz: ezt a magyar hidat már lezárták a zajló víztömeg miatt
Várhatóan hét végén tetőzik az árvíz.
Liu Shaoang a bukás után sokatmondó üzenetet küldött, a kínaiak nyomozni kezdtek + videó
Kínának még nincs aranyérme a milánói–cortinai téli olimpián, csupán egy ezüstje és egy bronza, s a 14. helyen áll az éremtáblán.
„Hívott a kollégám, hogy fehér golyók kezdtek felúszni a babfőzelék tetejére” – majdnem szennyezett sóval készült étel került a menzára
Soha nem látott még ilyet a közétkeztetési cég vezetője.

- Csökkent a gázolaj ára
- Leszakadt egy vasúti felsővezeték Érdnél, jelentős késésekre kell számítani
- NAV: sok változást hoz a jövedéki szabályozásban az új törvény
- Tatabányát is érinti a vonatok késése
- Jótékonysági koncertet szerveznek a soproni gyerekeknek
- Elhunyt a 111 éves soproni Elza néni
- Idén összefogva tartja meg a jótékonysági Rotary-bált a soproni klub
- Ezekre az állásokra lehet jelentkezni Sopronban
- A soproni Gyógyközpontban látogatási tilalmat rendeltek el
- Soproniak figyelem! Eltűnt a 13 éves Richárd
- Megkezdődött az online jegyértékesítés a soproni Euroliga Final Four-ra
- Az E.ON nevével visszaélve téveszthetik meg a lakosságot
- Így úszható meg a hosszú várakozás a horvát autópálya-kapuknál


