Ezt olvasta már?


Nagyon aktív volt Baranya a Szabad a vers pályázaton

Rekordszámú, összesen 254 alkotás érkezett a Szabad a vers! címmel meghirdetett országos verspályázatra, amelyen a legtöbben József Attila Mama című versét dolgozták fel. A pályaművekre a közönség keddtől szavazhat.

Az általános iskola felső tagozatos és középiskolás tanulói az Emberi Erőforrások Minisztériumának Család- és Ifjúságügyért Felelős Államtitkársága által a családok éve alkalmából meghirdetett pályázatára dolgozták át nagy költőink családról, kötődésekről szóló verseit.

A cél az volt, hogy úgy fogalmazzák át a verseket, ahogy őket ezek az alkotások megszólítják - olvasható a szervezők MTI-hez eljuttatott közleményében.

A legjobb ötven, előzsűrizett produkcióra május 20-ig a közönség is szavazhat a https://csaladokeve.hu/szabadavers/szavazas oldalon. A szakmai zsűri és a közönségszavazás fődíjasai egyenként 1 millió forint értékű osztálykiránduláson vehetnek részt.

A pályázaton döntően az általános iskola felső tagozatos korcsoportja képviseltette magát: a pályaművek több mint kétharmadát ők küldték be. A legaktívabbak a budapesti és Pest megyei diákok voltak: 36 százalékban ők írtak verset az osztálykirándulásért. Az alkotások 7-7 százaléka a Baranya megyei és Borsod-Abaúj-Zemplén megyei diákoktól származik, Erdélyből pedig három pályázat érkezett.

A 12 átdolgozásra kijelölt alkotás közül a legtöbben - a diákok 33 százaléka - József Attila Mama című versét választották. Mindemellett Arany János Családi kör és Ady Endre Őrizem a szemed című verse is népszerű volt.

A pályaműveket május 11-éig lehetett beküldeni, ezek után a négy fős szakmai zsűri - Novák Katalin, az Emmi család- és ifjúságügyért felelős államtitkára, Szarvas Rita, a szentendrei Móricz Zsigmond Gimnázium magyar nyelv és irodalom tanára, Orbán János Dénes költő, író, valamint Prőhle Gergely, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója - választotta ki az 50 legjobbat (amely a pontegyenlőség miatt 53 alkotást jelent).

A zsűri választottja, valamint a közönségszavazás legtöbb szavazatot kapott nyertese családjával együtt egy hosszúhétvégét tölthet el a Szentendrei-szigeten, az egyéni győzteseket segítő osztályok nyereménye pedig egyenként 1 millió forint értékű osztálykirándulás. A közönségszavazás 2. és 3. helyezettje 50 ezer, illetve 30 ezer forint értékű élménycsomaggal gazdagodik, emellett több különdíj (köztük a Petőfi Irodalmi Múzeum, a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum és a Budapesti Operettszínház különdíja) is gazdára talál.

A jövő héten a szervezők a több mint 200 pályázó között értékes nyereményeket sorsolnak ki az esemény Facebook oldalán.

A pályázatot április 11-én, a költészet napján Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, valamint Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár indította útjára a családok éve programsorozat keretében. A felhívás fő célkitűzése a diákok versolvasási kedvének felkeltése, továbbá az, hogy felhívja figyelmüket az átírásra kiválasztott alkotásokra és az alkotókra. Emellett a felhívás kiírói a diákok gondolataira is kíváncsiak voltak: arra, hogy a 100-150 éve született költemények bennük hogyan szólalnak meg, számukra mit jelentenek ma a múlt századokban versbe foglalt családi kötődések, s ezeket hogyan mondanák el saját szavaikkal az információs társadalom korában.







0


Ön szerint esélyes a Tisza Párt a Fidesz leváltására?




0
0

hírek innen, onnan

Most már tényleg jöhet Dárdai Újpestre, a szurkolók egyetlen szóval égették szénné az NBI kirakatcsapatát

Ez a vereség lehetett az utolsó csepp a pohárban, össztűz alatt a klubház.

Norris a falhoz szorult, de kijött belőle és megnyerte a brazil időmérőt

Lando Norris az időmérő harmadik szakaszának első gyors körében elkövetett hibája után a falhoz szorult, de a brit pilóta kijött ebből...

Djokovics athéni címével történelmet írt: előtte még senki sem tette meg ezt.

Pályafutása 144. döntőjében a 101. trófeáját nyerte Novak Djokovic, aki az athéni, 766 ezer dollár (254 millió forint) összdíjazású...

Max Verstappen: Ez a korai kiesés váratlanul ért minket

Max Verstappen már a Sao Paulo-i Nagydíj időmérőjének első szakaszában kiesett, akárcsak csapattársa, Yuki Tsunoda.

Barta Sylvia teste ennél már nem is lehet formásabb – most megmutatta, mi a titka

55 évesen is fantasztikus formában van Barta Sylvia. A műsorvezető az edzőteremből mutatta meg csodás idomait, és most már azt is tudjuk,...

19 éve nem látott kudarc érte a Red Bullt, elszállhattak Verstappen vb-álmai

Lando Norris egyelőre tarthatatlan a Brazil Nagydíj hétvégéjén.

Itt a Fradi következő óriási esélye, romokban a Fenerbahce

Erre nem számítottak a Fradira készülő török sztárklubnál.

500 milliót ad a kormány vallásos könnyűzenei pályázatokra

Fellépésekre, hangszerekre vagy orgonafelújításra is költhető az elnyert összeg.

Elhunyt szerelméről beszélt Müller Péter: "Csodálatos asszony volt"

A Kossuth-díjas író gyásza során is tudja, fontos az elengedés.

0

Sport

Nyolcat lőtt az ETO, hozta a kötelezőt a Ferencváros, ikszelt a Honvéd, kikapott az Újpest

A Simple Női Liga 10. fordulójában címvédő és listavezető FTC Szegeden gyűjtötte be mindhárom pontot, az őket üldöző MTK az Újpest vendégeként nyert magabiztosan.

Eldőlt a Szoboszlai-Wirtz kérdés? Slot a nagy nyilvánosság előtt ismertette a tervét

A holland edző az újságíróknak mondta el, hogy hol számol a német játékossal.

Szoboszlai Dominik nagy elismerést zsebelt be a Premier League csúcsrangadója előtt

Nem akárki mondja, hogy élete egyik, ha nem legjobb formájában van a középpályás...

Jürgen Klopp szívszorító üzenetet küldött Pep Guardiolának

A Manchester City menedzsere, Pep Guardiola edzői pályafutása során az 1000. mérkőzés küszöbén van. Jürgen Kopp, a Liverpool korábbi edzője üzent a katalán trénernek.

Aurelio De Laurentiis: A stadionunk olyan, mint egy vécé

A Napoli elnöke élesen bírálta a klub stadionjának állapotát és általában véve az olasz sportlétesítményekkel kapcsolatos problémákat.

Az Újpest edzője az újabb vereség után: Azt hittem, ez működni fog a meccsen

Kiütéses győri sikerrel indult a labdarúgó Fizz Liga 13. fordulója, az ETO FC szombaton kora délután 3–0-ra nyert az Újpest FC otthonában. A találkozó után a két vezetőedző értékelte a látottakat az M4 Sportna

Most dől el Szoboszlai sorsa a Liverpoolnál, lecsaphat rá a Madrid vagy a City?

Vasárnap rangadó vár a Vörösökre a bajnokságban.

Premier League-topcsapatok versengenek a Barcelona fiatal csillagáért

A Barcelona tehetsége, Marc Casadó Európa három élklubjának figyelmét is felkeltette a téli átigazolási időszak közeledtével. Sajtóhírek szerint az Arsenal, a Chelsea és a Napoli is a kérők között van.

Minden oda lett? Verstappen előre leírta magát, a Red Bull is egyetértett vele

A Forma–1-es sprintidőmérő után Max Verstappen és Helmut Marko is rendkívül pesszimista volt Sao Pauló-i Nagydíj kapcsán.

Pécsi megint hiányzott a Liverpoolból, de feltűnt egy másik magyar kapus

Pécsi Ármin a Manchester City elleni felkészülésben segíti Szoboszlaiékat, Marco Rossi felfedezettje visszatért.

Egy meccsig tartott a feltámadás, az Újpest simán kikapott az ETO FC-től

A Fizz Liga 13. fordulója szombaton a Szusza Ferenc Stadionban indult, ahol mindenki arra volt kiváncsi, most melyik arcát mutatja majd a hazai lila-fehér gárda, amely legutóbb emberhátrányban is győzni tudott a Diósgyő

0
0

Bulvár

Holtan találták meg a gerincműtét után eltűnt szekszárdi főorvost

A 62 éves orvosnőt szombat délután találták meg Szeged közelében.

„Mást mond Moszkvában, mást Nyugaton” – kiakadt az orosz külügy

Moszkva emlékeztette Belgrádot a korábbi ígéretekre.

Vezető hír Moszkvában, hogy a Magyarországra tartó orosz energiaszállítmányok mentesülnek az amerikai szankciók alól

Az Oroszországból Magyarországra szállított energiatermékek a Török Áramlat és a Barátság (Druzsba) vezetékeken keresztül teljesen mentesülnek az amerikai szankciók alól – idézte Orbán Viktor szavait a Donald

A pincérek szerint roppant bunkó, ha ezt teszi egy vendég az étteremben

A felszolgálók nem igazán tudják elviselni, ha egy vendég így viselkedik egy helyen.

Erzsébet a halálos ágyán vallott be mindent Dianáról: megbánta, amit vele művelt

II. Erzsébet királynő nem sokkal a halála előtt mondta ki mindazt Dianáról, ami akkor még hosszú évek óta nyomta a lelkét.

Kiderült, mit kér Trump a Magyarországnak adott mentességért cserébe

Az amerikai nagykövetség érdekes részleteket közölt a pénteki Trump-Orbán megállapodásról.

Hidegzuhany: cáfolják Orbán Viktor egyik washingtoni bejelentését

A magyar miniszterelnök időkorlát nélküli mentességről beszélt az olaj- és gázszankciók esetében, egy fehér házi forrás ugyanakkor csak egy évről.

blogmorzsák

Hogyan vásároljunk tudatosan Black Friday alatt?

A kiemelt akciós időszakban elengedhetetlen, hogy a fogyasztók tudatosan és körültekintően mérlegeljék vásárlási döntéseiket.

Emlékek Krétáról

Hogyan próbáltam címet adni, összetett érzést kiváltó festményemnek...

0